Vybrali jsme pět příkladů dobré praxe!

V průběhu června Strukturovaný dialog s mládeží hledal a sbíral příklady dobré praxe, které se budou v rámci konzultací projednávat na Evropské konferenci mládeže. Ta se uskuteční mezi 11. a 13. červencem pod českým předsednictvím v Radě EU v Praze. Jaké příklady se dostaly do finálního výběru?

Příklady dobré praxe se v rámci konzultací 9. cyklu EU Dialogu mládeže, jehož tématem je Zelená a udržitelná Evropa, sbíraly v pěti podkategoriích:

  1. Informace a vzdělávání
  2. Aktivita a vliv mladých lidí
  3. Environmentální politika
  4. Mobilita a solidarita
  5. Přístup k infrastruktuře

První kategorii reprezentuje projekt Fakta o klimatu, který sbírá vědecká data o klimatické změně. Projekt spolupracuje například s Českým hydrometeorologickým institutem, NASA nebo Eurostatem, a ze sebraných dat tvoří grafy a infografiky, které jsou volně dostupné ke stažení a dalšímu užití. Tým Fakt o klimatu se tak snaží změnit narativ diskuzí o klimatické změně tak, aby byly založeny na vědeckém základě. Fakta o klimatu jsou tak dobře dostupným projektem, který zprostředkovává dostupná data týkající se klimatické změny na jednom místě a česky.

V druhé kategorii, která cílí na mechanismy zajišťující zohlednění potřeb mladých lidí v rozhodovacích procesech, jsme vybrali projekt Rozhoduj o Evropě: Staň se na den tvůrcem evropské politiky. Ten je kombinací jednodenních interaktivních seminářů v regionech a simulací setkání evropských institucí. Cílem projektu je podpora dialogu mladých lidí nad evropskými tématy a mezigenerační diskuze mezi mládeží a politiky a političkami.

Ve třetí kategorii byla zvolena jako příklad dobré praxe organizace Youth, speak up!. Ta je vedena mládeží a spojuje neziskové organizace a experty s Poslaneckou sněmovnou ČR, kde tvoří čtyři tematické pracovní skupiny. Díky nim byli mladí lidé zapojení do hledání řešení, která souzní s jejich názory: spolutvořili například informační portál v průběhu pandemie nebo vyjednali s Ministerstvem životního prostředí přijetí tzv. Klimatického příslibu mládeži OSN.

Národní síť místních akčních skupin a její platforma venkovská mládež spadá do čtvrté podkategorie. Jedním z cílů platformy je podpora a implementace strukturovaného dialogu mezi venkovskou mládež napříč Českou republikou. Platforma cílí především na rozvoj příležitostí pro venkovskou mládež v ohledu environmentální výchovy, sociální rovnosti, podpory podnikání a dobrovolničení.

V poslední kategorii jsou příkladem dobré praxe růžová Rekola, která jsou k dispozici k zapůjčení v mnoha českých městech. Systém na sdílení jízdních kol byl založen skupinou mladých lidí v Praze v roce 2013. Postupně se ze skupinky nadšenců, co opravovali po víkendech stará kola, stala rostoucí organizace, která expanduje i mimo ČR. Minulý rok byla Rekola integrována do systému pražské hromadné dopravy. Ve spolupráci s jednou z pražských středních škol studenti využívají Rekola v rámci tělocviku, a tím přemisťují kola do oblastí, kde je po nich poptávka. 

I dál nám ale můžete příklady dobré praxe posílat, budeme je postupně zveřejňovat na našich webových stránkách.

 

Mohlo by vás zajímat

Hledáme příklady dobré praxe!

Právě běží konzultace 9. cyklu EU dialogu s mládeží, v rámci níž sbíráme příklady dobré praxe. K čemu je to dobré? A co je příklad dobré praxe? ...

číst dál