
Čeští delegáti si vzali za cíl reprezentovat zde názory mladých z celé republiky, které za období posledních šesti měsíců k tématu nasbírali. Delegátka Linda se ve své pracovní skupině zaměřovala na propojení programu Erasmus+ s rozvojem občanských dovedností. „Hlavně v dnešní době, kdy v Evropě dochází k extremizaci některých mladých, je Erasmus+ jedním z nejefektivnějších prostředků k rozvoji demokratických dovedností a posílení evropské sounáležitosti.“
Další pracovní skupiny se zabývaly například inkluzivitou a přístupností programu pro znevýhodněné skupiny, podporou účasti mládeže z venkovských oblastí, či propojením s formálním a neformálním vzděláváním. Delegátka Petra se zapojila do skupiny, která diskutovala o nových výzvách spojených s Erasmem+, jako jsou nerovné ceny bydlení v různých lokalitách nebo digitální schopnosti.
Oproti předchozím konferencím byl tentokrát poprvé zaveden prvek demokratického hlasování. Každá pracovní skupina připravila tři konkrétní návrhy doporučení, která byla následně představena ostatním. Všichni mladí delegáti pak hlasovali o tom, která považují za nejdůležitější a která budou zařazena do závěrečného dokumentu z konference. Ten bude následně předán evropským institucím a poslouží jako hlas mladých při jednáních.
Závěrečnou aktivitou byla diskuze se zástupci Evropské komise a dánskými politiky. Mladí tak mohli svoje návrhy představit například evropskému komisaři Glennu Micallefovi, komisařce Roxaně Mînzatu či dánskému ministru školství Mattiasi Tesfayemu. Delegát Tobiáš k tomu dodává: „Snažili jsme se, aby naše doporučení měla co největší dopad. Bylo tedy skvělé, že jsme o nich mohli jednat přímo s politickými činiteli.“
Čeští mladí delegáti hodnotí kodaňskou konferenci jako velmi přínosnou. Mezi klíčová doporučení, která z konference vzešla, patří zjednodušení administrativních procesů v rámci programu Erasmus+, větší přístupnost programu pro všechny mladé lidi bez ohledu na jejich zázemí a také jasné vyčlenění rozpočtu určeného přímo na aktivity mládeže v příštím programovém období. „V porovnání s minulou konferencí v polském Lublinu byla tato provedena v takové dánské jednoduchosti. Program sice nebyl tak bohatý, ale byl velmi efektivní a zaměřený na konkrétní výsledky,“ zhodnotila delegátka Petra.
Nepředvídaným momentem závěrečného večera se stala zpráva o dočasném uzavření kodaňského letiště kvůli výskytu dronů. Právě z tohoto letiště mělo následující den odletět přes 300 účastníků konference, včetně české delegace. Ačkoli situace způsobila jistý rozruch a menší zpoždění v návratu domů, na celkovém pozitivním dojmu z akce to nic nezměnilo.
text Linda Janoutová