Implementace 9. cyklu Dialogu EU s mládeží

Blíží se Evropská konference mládeže ve Švédsku, na které se budou reflektovat započaté implementační aktivity a bude se zabývat tím, jak vytvořit inkluzivnější a transparentnější dialog mládeže. Na závěr budou vypracována závěrečná doporučení, která budou součástí usnesení Rady EU.

Evropský dialog s mládeží (EUYD) je evropským participačním procesem, který probíhá v osmnáctiměsíčních cyklech a zajišťuje zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů. Devátý cyklus Evropského dialogu mládeže trvá od 1. ledna 2022 do 30. června 2023 a jeho tematickým rámcem jsou cíle mládeže #3 Inkluzivní společnost a #10 Udržitelná a zelená Evropa.

Na fázi konzultací, během které byly zjišťovány názory a postoje mladých lidí k daným tématům, navazuje fáze implementační, kdy je úkolem národních pracovních skupin organizovat či podpořit aktivity, vycházející z toho,, co bylo zjištěno během konzultací na národní, ale i celoevropské úrovni.  K reflexi implementační fáze dojde také v rámci Evropské konference mládeže, která bude probíhat 20. - 22. března ve Švédsku. 

Úkolem jednotlivých národních pracovních skupin pro Evropský dialog s mládeží bylo tedy předložit zprávy z implementační činnosti, do které se zapojily, a monitorovat především to,  jaký dopad mohou mít doporučení na individuální, komunitní nebo politické úrovni.

Na individuální úrovni se může jednat například o rozvoj znalostí o udržitelnosti, nebo změny postojů k veřejné dopravě (např. preference hromadné dopravy, omezení cestování leteckou dopravou atd.). Na komunitní úrovni mohou mladí lidé působit jako nositelé změny a zapojit do mít svou činností vliv na lidi  kolem sebe. Změny na politické úrovni se mohou uskutečnit tím, že umožníme mladým lidem zapojit se do dialogu přímo s tvůrci politik. 

Všechny tyto úrovně se dařilo ovlivnit i v rámci implementačních činnosti v České republice. 

 

Implementační aktivity Národní pracovní skupiny pro Strukturovaný dialog s mládeží:

  • Workshopy pro pracovníky s mládeží na Celostátní vzájemné výměně zkušeností (CVVZ): Udržitelné místo a Mladí a udržitelní
  • Konference Svět (bez) mladých, kterou jsme uspořádali společně s Úřadem vlády. Byla věnována hlavně tématu duševního zdraví a digitalizace. Proběhl zde mimo jiné dialog s politiky o udržitelnosti a rozvoji.
  • Simulace zasedání evropských institucí Rozhoduj o Evropě, pořádané v Brně naší partnerskou organizací Eutis. Zde jsme vedli workshopy o tématech nynějšího cyklu a diskutovali jsme jako panelisti. 
  • Pokračující rozvoj Platformy venkovská mládež (pod Národní sítí Místích akčních skupin), která je členem Národní pracovní skupiny. V místních konzultacích se bude věnovat také tématu vztahu mezi environmentální problematikou a sociálními nerovnostmi.
  • Mladí delegáti do OSN se účastnili COP27 v Egyptě. Informovali hlavně přes sociální sítě, dávali rozhovory rádiím a televizním stanicím i poskytovali informace při přímém setkávání s mladými lidmi. Dále přednášeli na Pražském studentském summitu a dalších akcích. Tématem byla zejména klimatická krize a udržitelný rozvoj.
  • Česká rada dětí a mládeže se dále podílela na vypracování dokumentu Příspěvek nevládních neziskových organizací k přípravě a realizaci programu předsednictví ČR v Radě EU 2022
  • V neposlední řadě jsme domluvili spolupráci na pořádání fokusních skupin k aktualizaci strategického rámce Česká republika 2030. To je mezisektorový dokument, rámující  ostatní strategické dokumenty na národní, krajské i místní úrovni. Konkrétní kroky směřující k naplnění cílů jsou v gesci příslušných ministerstev a Úřadu vlády České republiky. Rámec se má promítnout do krajských a obecních politik i každodenního života obyvatel s cílem zlepšit kvalitu života. 
  • Interně v rámci koordinace a administrace projektu jsme nově vyvinuli přehledný přístup k zapojování se na webových stránkách projektu pod Národní pracovní skupinou pro zlepšení participace mladých lidí na lokální i národní úrovni. Mladí lidé se mohou sami přihlásit pomocí jednoduchých formulářů Stát se ambasadorem, Chci dělat akci/projekt a chci podpořit, Příklad dobré praxe nebo Mám dotaz nebo komentář

Podrobnější informace, a to, jak aktivity ovlivnily jednotlivé úrovně v rámci daných témat, najdete v naší implementační zprávě, která je přílohou tohoto článku (psaná je v anglickém jazyce).

 

Mohlo by vás zajímat

Hledáme kolegyni/kolegu do týmu!

Baví tě téma participace mládeže? Chceš se podílet na tom, aby byl hlas mladých lidí slyšet? Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) hledá kolegu/kolegyni do týmu svého projektu Strukturovaný dialog s mládež...

číst dál

Začal 10. cyklus Dialogu EU s mládeží

Červencem začal nový, 10. cyklus Dialogu EU s mládeží pod předsednickým triem Španělsko - Belgie - Maďarsko. Stejné trio vedlo v roce v roce 2010 Strukturovaný dialog - předchůdce Dialogu EU s mláde...

číst dál