Studijní cestu do zahraničí a finanční podporu pro svůj projekt získají laureáti ceny Gratias Tibi, která oceňuje občansky aktivní mladé lidi do 30 let. Jestli znáte někoho (nebo jste to vy sami), kdo pomáhá jiným a pozitivně ovlivňuje život ve společnosti, nominujte!

Vítězky Gratias Tibi 2015 z umělecké skupiny Směj se z Ústí nad Labem

Nominovat na ocenění můžete jednotlivce i skupiny v kategoriích podle věku: základní školy, střední školy a lidé do 30 let. Zaměření projektů, iniciativ či počinů se meze nekladou. Právě různorodost nominovaných je to, co dělá cenu Gratias Tibi zajímavou a co přináší pozitivní obraz o mladých lidech.

Pestrá škála přihlášených iniciativ (loni jich bylo celkem 233) dokazuje, že mladí lidé jsou aktivní a dokážou měnit svět kolem sebe k lepšímu. Jestli vás někdy přepadne splín, určitě se podívejte na stránky gratiastibi.cz a nabíjí vás pozitivní energií.

Kromě cen pro vítěze jsou připraveny odměny pro všechny nominované. Budou se moci zúčastnit série workshopů s odborníky a inspirativními lidmi, kteří jim poradí, jak mohou rozvíjet své projekty. A hlavně získají dobrý pocit z veřejného uznání – to platí nejen pro laureáty, ale i pro nominované.

„Samotná nominace je vlastně ocenění. To, že si někdo myslí, že to, co děláme, má smysl, nás velmi potěšilo,“ zhodnotili svoji zkušenost jedni z loňských nominovaných.

„Myslím, že není přehnané označit mladé lidi, kteří stojí za jednotlivými nominovanými projekty, za naději do budoucna,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který cenu Gratias Tibi uděluje.

Nominovat může kdokoliv přes jednoduchý registrační formulář. Registrace se budou uzavírat 31. března.

Do Evropského parlamentu

Z přihlášených projektů bude vybírat odborná porota, složená ze zástupců neziskového sektoru, médií a osobností veřejného života. Porota určí pět finalistů v každé kategorii a vítěze.

Ocenění se bude předávat 31. května během slavnostního večera v pražském kině Lucerna. Laureáti cenu převezmou z rukou významných osobností. Už teď účast potvrdil Jiří Navrátil, místostarosta Junáka a politický vězeň, Mikuláš Bek, rektor Masarykovy Univerzity, Miluška Havlůjová, politická vezeňkyně a pamětnice a herečka Marta Issová.

I loňští laureáti a finalisté získali jako odměnu studijní cestu do zahraničí. Kategorie základních a středních škol strávila několik dní ve Štrasburku, prohlédli si Evropský parlament, setkali se evropským poslancem Luďkem Niedermayerem a zástupkyní evropské ombudsmanky.

Laureáti nejstarší kategorie vyrazili do Norska, kde se potkali se svými vrstevníky, kteří se také věnují dobrovolnictví. „Při vyhlašování cen Gratias Tibi jsem okolo sebe viděla spoustu mladých lidí s potenciálem a vůlí pomáhat i tam, kde už to jiní vzdali. Ale je to stále poměrně malé množství jedinců i projektů v porovnání s tím, co jsem poznala v Norsku,“ napsala po návratu Monika z brněnské organizace Mise naděje, která cenu loni získala. I letošní laureáti vyrazí na cestu do Norska a Štrasburku, případně další země.

A kdo vyhrál cenu Gratias Tibi loni?

Kategorie základní školy: Hospic, ZŠ Brno, Jasanová Dlouhodobá a volnočasová aktivita dětí, která se zaměřuje na citlivé téma smrti. Žáci pravidelně navštěvují hospic a tráví čas s klienty tak, jak si to přejí. Například si vyslechnou jejich životní příběhy nebo jen zazpívají písničku, řeknou básničku.

Kategorie střední školy: umělecká skupina Směj se, Ústí nad Labem
Cílem skupiny tří dívek je změna atmosféry ve městě, jeho oživení a budování místní komunity. Směj se je aktivní ve veřejném prostoru a po městě již uskutečnilo různé instalace. Ve svých projektech skupina dokumentuje a fotografuje obyvatele města. K obrázkům pak připisuje jejich přání a vystavuje je na své facebookové stránce.

Kategorie do 30 let: Studentská nezisková organizace Mise naděje, Brno Projekt sdružuje dobrovolníky z řad vysokoškolských studentů, kteří chtějí pomáhat lidem, jako jsou bezdomovci nebo nemocné a opuštěné děti. Pod záštitou organizace funguje více než desítka různých dobročinných aktivit.

O ceně Gratias Tibi:

• Cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti.

• Do 31. března můžete nominovat projekty, iniciativy, počiny (jednotlivce i skupiny) v kategoriích dle věku:

o Základní školy

o Střední školy

o Mladí lidé do 30 let

• Laureáti získají finanční podporu pro svůj projekt a studijní cestu do zahraničí.

• Cenu uděluje vzdělávací program Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni.

www.gratiastibi.cz

Plakát soutěže Gratias Tibi 2016

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu