"Mě i kamarádky potěšilo, že o problémech teď už ví i zástupce úřadu Prahy 10 z odboru zeleně, konkrétně pan Procházka. A snad se s nimi co nejdřív začne něco dělat. Také mu máme navrhnout, jaká konkrétní místa si přejeme využít nebo předělat na Praze 10. Zkusíme něco vymyslet a navrhnout."

Strukturovaný dialog s mládeží, foto z akce OS Seppia

OS Seppia, projekt „Rozhýbejme sebe i svět kolem nás – politika jako hra“ 20. 10. 2014, Hotel Fortuna City, Bečvářova, Praha – 10

Téma dne: EKOLOGIE, ZELEŇ, ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ NEJEN NA PRAZE 10

Nikdo z nás nevěděl, do čeho jde. Jediné co jsme věděli, bylo, že nám odpadá vyučování, to bohatě ke štěstí nás studentů pro začátek stačilo. Když jsme přišli do hotelu, velkou většinu z nás potěšilo, že tu bylo občerstvení. Na úvod jsme hráli seznamovací hry. Po tom jsme byli rozděleni do skupinek a každá skupinka měla svého lektora. My měli prvně Lenku a s ní jsme hráli zábavné hry. Hráli jsme hry na postřeh, seznámení se navzájem a na probuzení naší fantazie.

Druhou část programu jsme vymýšleli ekologické projekty - opět původních skupinách, jenom s jinými lektory. Náš nový lektor byl Lukáš. Chudák ještě nevěděl, že má ve skupině Adélu a mě. Neustále jsme něco navrhovaly a mlely -však klasika, ne? No, projekt na vylepšení životního prostředí se nám, podle mě, povedl. Teda povedly se i ostatním, ale tak co si budeme namlouvat, ten náš byl nejlepší (ach, ten egoizmus). Když jsme si všichni poslechli projekty ostatních, šli jsme na oběd! Řízečky mňam.
Celkově jsme akci řešili prostředí okolo nás. Jak ho vylepšit, co by bylo dobré opravit, případně nahradit. Jsem taky moc ráda, že jsme diskutovali a promluvili si se zástupcem úřadu Prahy 10 o dvou docela důležitých věcech.

První byla, že nás, mladé 13+, matky malých dětí vyhánějí ze hřišť a my nemáme kam ven jít. Ta druhá věc byla, že nemáme kam chodit se psy. Parky jsou pro volně pobíhající psy zakázané nebo musí být na krátko přivázaní na vodítku.

Mě i kamarádky potěšilo, že o problémech teď už ví i zástupce úřadu Prahy 10 z odboru zeleně, konkrétně pan Procházka. A snad se s nimi co nejdřív začne něco dělat. Také mu máme navrhnout, jaká konkrétní místa si přejeme využít nebo předělat na Praze 10, a co bychom si přáli v místě, kde bydlíme a chodíme do školy, změnit. Mám radost, že má zájem se s námi setkávat i dál a povídat si o našich nápadech. Zkusíme něco vymyslet a navrhnout.
Poslední část programu byly kuličky. V tom písku a na podpatcích to byla obzvláště sranda! Už nevím přesně, kdo vyhrál, ale určitě nějaký holky z devítky.
Celkově to byl vydařený den a minimálně já opouštěla hotel s velmi dobrým pocitem.

Hana Bečirbašićová


Popis dne a výstupů v rámci projektu: „Rozhýbejme sebe i svět kolem nás – politika jako hra“ a VÝSTUPY z akce: Mladí účastníci měli v dopoledním bloku trénovat svou schopnost komunikace nebo spolupráci ve skupině. Úkolem pro ně poté bylo vytvořit plán jak zlepšit své okolí a životní prostředí na Praze 10. Jako zábavné se jevily nápady jako je například zavedení wifi stromů nebo kol, které by vyráběly elektřinu při jízdě na nich. Odpolední blok byl věnován strukturovanému dialogu přímo. Mladé účastníky si vyslechl zástupce Odboru pro zeleň a čistotu, pan Ing. Jiří Procházka z Městské části Prahy 10. Jeden z podnětů diskuse bylo vytvoření skate rampy v okolí školy nebo in-line dráhy pro volný čas. Pro inspiraci "jak se rozhýbat" na Praze 10 v zeleni byl celý den zakončen hrou ve cvrnkání kuliček s Mistrem ČR v této hře Zbyňkem Fojtíkem. Účastníci získali mnoho dovedností a mají zájem o další tematická setkání v rámci strukturovaného dialogu s mládeží.

Přizvaný zástupce za MČ Praha 10 pan Ing. Procházka projevil velký zájem o nápady mládeže. Dle jeho slov jsou tato setkání užitečnější než s dospělými a díky nápadům a připomínkám z akce:

  • Nastaly změny v plánu výstavby a oznamujeme, že je na příští rok NOVĚ naplánováno vybudování: zapuštěné IN-LINE DRÁHY - vhodné pro brusle i skate. Místo výstavby bude u dopravního hřiště umístěného u ulice Platanová a za rezidencí a ubytovnou v Topolové ul. na Zahradním městě.
  • Hledává se vhodné místo pro vybudování u-rampy. Účastníci i veřejnost může pomoci skrze online dotazník [ZDE].
  • Ing. Procházka realizátorům akce předal přehled sportovišť Prahy 10 - od 12ti let. Veškerá místa jsou přístupná mládeži a veřejnosti bezplatně. Dokument najdete v příloze tohoto článku.

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu