Začal VII. cyklus EU dialogu s mládeží

Evropská konference mládeže v Rumunsku odstartovala VII. cyklus EU dialogu s mládeží. Ani tentokrát na ní nechyběli čeští zástupci. A jakými tématy se budou mladí lidé v Evropě zabývat dalších 18 měsíců? Check it out!

Minulý měsíc hostila rumunská Bukurešť ve dnech 26. – 28. 3. Evropskou konferenci mládeže. Setkalo se na ní okolo 200 mladých lidí a ministerských pracovníků, aby poprvé diskutovali o hlavním tématu právě začínajícího VII. cyklu EU dialogu s mládeží, které nese název Vytváření příležitostí pro mladé. Vychází z Evropské strategie mládeže 2019-2027, ve které je zakotveno 11 Youth Goals, jež byly vytvořeny v předchozím, VI. cyklu Strukturovaného dialogu s mládeží. V tomto případě se konkrétně odvíjí od Youth Goal č. 7, Kvalitního zaměstnání pro všechny.

Konference se snažila propojit již zmiňovaný #7 Youth Goal s ostatními deseti. V praxi to znamená, že probíhaly workshopy, kde se diskutovalo, jak si například udržovat duševní zdraví s ohledem na zaměstnanost mladých lidí, jak lze propojit kvalitní vzdělání se zaměstnaností či jak se sedmým Youth Goal souvisí participace mladých lidí.

Nezůstalo jen u kvalitního zaměstnání pro všechny. Konference se dotkla i dalších témat z Evropské strategie mládeže, které budou prioritou nadcházejících dvou konferencí – práce s mládeží a rozvoj potenciálu mládeže z venkovských oblastí. Na základě těchto workshopů experti právě pracují na přípravě otázek pro konzultace EU dialogu s mládeží, které začnou v dubnu a budou trvat až do října tohoto roku.

Program konference byl obohacen i o několik panelových diskuzí, konkrétně poslední den účastníci diskutovali s Tiborem Navracsicsem, eurokomisařem pro vzdělání, kulturu, mládež a sport, Constantinem Bogdan Matei, rumunským ministrem mládeže a sportu, a také s Anthe Rothemund z Rady Evropy.

Konferenci pozitivně zhodnotil Roman Liška, člen Národního parlamentu dětí a mládeže a jeden z českých mladých delegátů:

*"Česká republika je země Evropské unie s nejnižším procentem nezaměstnanosti. Pro Česko nezaměstnanost není hlavním tématem, ale přeci jenom na evropské konferenci bychom měli více myslet jako Evropané, opustit trochu od národních zájmů a se všemi našimi sousedy měnit evropské prostředí k lepšímu. A to se nám také podařilo. Během čtyř dnů jsme na jednotlivých workshopech a pracovních skupinách dávali hlavy dohromady, sbírali náměty a myšlenky od mladých Evropanů a vytvářeli materiály, které se po sérii konzultací s jednotlivými zástupci ministerstev všech členských států stanou podstatným dokumentem k vyjednávání o budoucnosti Evropy. Takový typ konference vás nejen naučí komunikovat a vyjednávat s lidmi z různých koutů Unie, ale také dá možnost najít si přátele a debatovat se zajímavými lidmi."*

V tuto chvíli čekáme na výstupy z konference, na jejich základě se rozběhnou konzultace s mladými lidmi ve všech zapojených evropských státech, včetně České republiky. Chceš být u toho? Využij příležitost, staň se mladým ambasadorem a pomoz nám se sbíráním názorů mladých lidí. A kdo ví, třeba se příští konference, která se koná ve Finsku, zúčastníš budeš právě ty!

Mohlo by vás zajímat