Podzimní fotosoutěž strukturovaného dialogu s mládeží už zná své vítěze. Na sklonku loňského roku se uskutečnilo vyhlášení vítězů fotosoutěže „Je venkov OUT?“, které bylo spojeno s vernisáží výstavy fotografií v Knihkupectví a kavárně Řehoře Samsy. Jak proběhla vernisáž, kdo byl oceněn a je skutečně venkov OUT?

Pátek třináctého. Útulná kavárna v centru Prahy se začíná okolo páté hodiny plnit lidmi. Někteří to neměli daleko, jenom pár zastávek tramvají, jiní jeli třeba až ze Zlínského kraje. Chvíli po páté hodině se o slovo hlásí koordinátorka Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží, Zuzana Wildová. Představuje strukturovaný dialog a koncept fotosoutěže, který se se skupinou rozhodli použít pro zjišťování názorů mladých lidí. Jako téma zvolili chytlavou otázku „Je venkov OUT?“. Mladí lidé tak mohli vyjádřit fotkou, jak vnímají život mimo velká města. Co je na něm jedinečného a co mu naopak chybí? Jaké má venkov přednosti? Jaké nevýhody? Byl by pro ně jasnou volbou do budoucna?

Nyní mluví zástupkyně koordinátorky, Michaela Doležalová, a představuje porotu. Ta byla tříčlenná a hodnotila nejenom originalitu fotky, ale také kvalitu obsah ve vztahu k tématu. Zazní několik slov k fotografiím, kterých přišlo skutečně spoustu, a nebylo lehké vybrat ty, které budou zařazeny do výstavy, natož tři nejlepší.

Přichází čas vyhlásit vítěze. První místo získává Petr Vacek, jehož umělecké jméno je PEVA, za fotografii s názvem „Loučení se sluncem“. Slova se ujímá jeden z porotců, profesionální fotograf Zdeněk Rerych. „Fotka má zdařilou kompozici, autor si zároveň krásně pohrál s protisvětlem,“ vysvětluje, proč fotku zařadil tak vysoko. S tím souhlasí i další porotce, Marek Krajči. „Na vítězné fotce oceňuji, jak autor zachytil idyličnost venkova. Je z ní poznat, že se mu tam hezky žije a neměnil by za město,“ doplňuje porotce svého kolegu.

Druhé místo obsazuje Pavla Vaňková, která svoji fotografii pojmenovala „Odraz minulosti“. „Vesnice = pole a spousta práce. Dnes už je situace trochu jiná. Zemědělství se zautomatizovalo a venkov se stal spíše symbolem klidu. I přesto je však potřeba vzít lopatu jednou za čas do ruky,“ píše ve svém popisku.

Nakonec je vyhlášena i třetí vítězná fotografie. Tou je „Nejlepší home office“ od Sáry Soukupové. Z fotky přímo čiší radost z toho, když může autorka vyměnit práci v kanceláři za práci na zahradě, kde se jí dle jejích vlastních slov pracuje nejlépe. Navíc tam má i společníka, kocoura Mourka. Ostatně se o tom můžete přesvědčit sami v naší fotogalerii.

Vernisáž je zakončena aktivitou, která plynule přechází do volné zábavy. Přítomní mají za úkol diskutovat o kontroverzních tezích, které se týkají právě venkova. Převažuje názor, že lidem se na venkově líbí a že rozhodně není OUT. Zbytek večera se tak nese v duchu diskuze, umění a veselí.

Komentáře

Dobrý den, bude výstavu možné vidět i jinde než v Praze?

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu