Diana je výherkyní esejistické soutěže, která byla vybrána pro reprezentaci České republiky v Lotyšsku. Své zážitky shrnula do zajímavého článku a spousty fotografií.

Evropská konference mládeže v Rize, Strukturovaný dialog s mládeží očima účastnice

Všechno to začalo nevinným zasláním odkazu na esejistickou soutěž, které jsem se zúčastnila. K mému překvapení nebyla tato esej „jen“ zařazena do konzultací s mládeží a výhrou nebyly „jen“ propagační předměty, ale možnost účasti na Evropské konferenci mládeže v Rize ve dnech 23.-26. března 2015, která byla součástí tzv. evropského strukturovaného dialogu, a byla věnována tématu politické účasti mladých lidí. Neváhala jsem ani chvíli a plná očekávání jsem se tam vydala.

V den příjezdu jsme se vydali na prohlídku Rigy a už odpoledne nás čekala první zahřívací setkání, kde jsme začali s vyměňováním názorů, zkušeností a našich očekávání. Druhý den ráno jsme začali oficiálním zahájením, kde jsme si vyslechli povzbudivé proslovy od významných řečníků, mezi nimiž nechyběla ani lotyšská ministryně školství a vědy.

Oficiální zahájení pokračovalo panelovou diskuzí, která byla interaktivně pojata, takže už se opět dostalo i na naše názory.

Po úterním obědě a většinu středy jsme byli rozdělení na různých workshopech, kde jsme pracovali na doporučeních, které budou projednány na setkání ministrů školství, mladých lidí, kultury a sportu, kteří se sejdou 18. – 19. května v Bruselu. Já jsem se účastnila workshopu, který se zabýval podpořením politické účasti mladých lidí na školách a za sebe mohu říct, že mi toto téma je blízké, neboť stále ještě studuji na střední škole. Kromě toho jsme ve středu měli ještě tzv. Agoru názorů, kde jsme si navzájem s ostatními workshopy prezentovali, co jsme udělali a dávali rady, jak a co zlepšit. Ve čtvrtek nás už čekala jen prezentace společných závěrů a slavnostní zakončení.

Vyjma výše popsaného programu nás čekalo ještě mnoho překvapení v podobě výborného jídla a bohatého večerního programu, při kterém jsme měli možnost vidět od lotyšských tradičních tanců počínaje po triky na kolech konče.

S konferencí jako takovou jsem byla velmi spokojená, i když musím přiznat, že více času na workshopech nebo i na výměnu názorů by prospělo. Jako účastník konference, který se tam poprvé setkal se strukturovaným dialogem, jsem si z konference odnesla i docela dobrou představu, jak funguje, a doufám, že mohu s čistým srdcem říci, že tato konference byla oboustranně přínosná. Jak pro mě, tak i pro ostatní účastníky.

Diana

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu