Vašek Kříž ve světě strukturovaného dialogu působí už nějakou dobu. Pokud chcete vidět srovnání konferencí a příklad zahraniční dobré praxe, čtěte dál!

Strukturovaný dialog s mládeží, foto z akce, Riga Lotyšsko

Do Rigy už jsem jel s tím , že vím, co mám očekávat. Spousta zajímavých mladých lidí se zkušeností ze zemí celé EU, ale také dlouhá jednání. Ještě před Rigou jsem absolvoval Evropskou konferenci mládeže v Římě v září loňského roku. Mé zkušenosti z jejího průběhu najdete v tomto článku.(odkaz níže) Ta byla velmi podnětná, ale Riga byla lepší.

Neformální rozhovory a moderované debaty, vše se točilo kolem dobré praxe a sdílení zkušeností účastníků. A to je dobře.

Je vidět, že vše prochází vývojem k lepšímu, jak samotné doporučení a příspěvky účastníků, tak samotná organizace konference – oproti Římu jsem měl možnost nasát mnohem více podnětů.

Jsem si jistý, že takové vylepšení muselo stát značnou část energie samotných organizátorů, ale rozhodně to stálo za to.

Díky rozdělení do jasně definovaných pracovnách skupin, z kterých jsme si měli možnost vybrat, byla jednotlivá témata probírána do hloubky. Já jsem byl součástí skupiny, která řešila alternativní, především on-line, nástroje, které by měly pomoci zvýšit politickou participaci mládeže. Musím se přiznat, že toto téma bylo velmi těžko uchopitelné, na druhou stranu poskytlo prostor pro sdílení konkrétních zkušeností z pestré skladby zemí EU.

Dozvěděl jsem se například o „skotské kartě“, která slouží k zvyšování aktivity mladých lidí – za aktivitu (například plavání dobrovolnických aktivit nebo komunitní práci) dostávají mladí lidé kredity. Ty promění na slevy a všechny informace o své aktivitě (pro budoucí použití třeba do životopisu) mají na jedné kreditní kartě.

Perfektní. S tímto nadšením jsme se ve skupině snažili prozkoumat další příklady a propojit technický pokrok s otázkou politické participace mladých. Doporučení se dostanou k nevyšším místům v EU i do jednotlivých členských zemí. Námaha nám stála za to.

Konference samotná nebyla jen o podrobných diskusích a formulování doporučení pro politická opatření. Cílem bylo i kulturní obohacení účastníků. O to se postaralo lotyšské předsednictví perfektní organizací a příjemným volnočasovým programem. Je mi jasné, že kvalitní program a připravenost organizátorů Euroepean Youth Conference přispěla k úspěchu celé akce.

Jsem rád, že jsem byl u toho.

Vašek Kříž, MOB

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu