Co jsou sociální a občanské kompetence? Jak je rozvíjet moderním způsobem? Kde všude je důležité je využívat? O tom všem se dozvíte od Michaely a Stanislava.

Vzdělávání 2.0 - stezka ke kompetencím

Workshop – 90 minut

Na workshopu:

  • si v praxi vyzkoušíte jednu neformálně vzdělávací metodu k rozvoji sociálních a občanských kompetencí,
  • se naučíte identifikovat, jaké kompetence lze metodami rozvíjet,
  • společně prodiskutujeme důležitost sociálních a občanských kompetencí v dnešní době.

Rozvoj sociálních a občanských kompetencí je tématem, který v dnešní době nemá v problematice školství zvláštní místo. A to i přesto, že většinu zaměstnavatelů dnes víc zajímá, jestli umíte prezentovat, nebo dokážete pracovat v týmu než znalost vzorce pro výpočet kvadratické rovnice. Stejně tak fungující demokratický systém staví na občanech chápajících politické rozhodnutí a vidících dopady různých výsledků voleb.

V dnešní době, kdy vše dokážeme zařídit prakticky jedním klikem, bez nutnosti komunikovat s okolní společností, stále rychleji ubývá počet míst, kde můžeme na svých sociálních a občanských kompetencích pracovat. Jejich zlepšení nedosáhneme načtením příručky, ani na internetu neexistuje interaktivní kurz, chce to praxi, vycházející z osobní zkušenosti, kterou nám povinná školní docházka dnes zprostředkovává jen velmi obtížně.

Proto jsme se s kolegy z organizací pracujících s mládeží z Polska a Litvy rozhodli v rámci projektu „Spolupráce pro inovativní vzdělávání sociálních a občanských kompetencí“ podat učitelům a pracovníkům v neziskovkách pomocnou ruku. Vytvořili jsme ucelenou metodiku inovativních vzdělávacích přístupů, založených na neformálním vzdělávání, jak můžeme právě tyto kompetence rozšiřovat a navrhli jsme postup, který vzdělavatelům pomůže vymýšlet metody nové.

Workshop se uskuteční v rámci projektu Spolupráce pro inovativní vzdělávání sociálních a občanských kompetencí

O lektorech:

Michaela Doležalová

Jsem bývalá předsedkyně Národního parlamentu dětí a mládeže, díky kterému jsem se v loňském roce zapojila do mezinárodního projektu České rady dětí a mládeže o občanských a sociálních kompetencích. O tom bude na Pardubickém barcampu řeč, a to na workshopu, který povedu. Je to taky důvod, proč bych chtěla být na barcampu - a že už se na něj moc těším! Jinak se momentálně nacházím na černomořském pobřeží v Bulharsku, kde přes léto pracuji jako animátorka. V září se stěhuji do Prahy, kde budu studovat na Karlově univerzitě Politologii a mezinárodní vztahy. Ve volném čase ráda zajdu do kavárny na dobrou kávu s přáteli nebo objevuji krásy evropských měst.

Stanislav Štěpáník

Floorbalový trenér, skautský vedoucí a učitel. Předat dál způsob plánování a realizaci aktivit zaměřených na občanské sociální kompetence s využitím netradičního prostředí.

#pardubicky_barcamp Must have:

  1. Toto.
  2. Přihlášky na barcamp online.
  3. Rozhovoř se o rozhovoru! Zajímá tě, jak efektivně připravit a správně vést správně rozhovor? Přijď na přednášku s diskuzí Filipa Horkého.
  4. Našlapaný program od rána do večera!
  5. Sociální sítě můžeš mít pod palcem!

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu