Sdílna je prostor pro mladé aktivní lidi, aby sdíleli svůj příběh - proč participují, co dělají, jak se k tomu dostali, co jim to přineslo a přináší. Aby nám ostatním rozšířili obzory, jak jdou věci dělat.

Každý příspěvek bude trvat od 10 do 15 minut. Seznam potvrzených řečníků a jejich témat najdete níže. Časy jejich vystoupení najdete nejpozději v sobotu ráno na nástěnce u registrace (v přízemí Auly).

 • 15:45 Honza Husák - Jak jsem spoluřídil Radu Evropy
 • 16:00 David Janeba - Inspirujme se v budoucnosti
 • 16:15 Zuzana Vuová - Cesta k úspěchu: jak naložit s překážkami a vytrvat
 • 16:30 Andrea Procházková - Proč se vůbec mám zajímat o politiku?
 • 16:40 Jakub Hodulík - Jak probudit město duchů
 • 16:50 Pavla Hosnedlová - Strukturovaný dialog v mém životě
 • 17:00 Petra Sýkorová - Proč Česko potřebuje více žen, které cestují
 • 17:10 Katka Šustrová - Když se zapálení protne se zaměstnáním: Jak vládní úřednice učí mládež o Evropské unii
 • 17:25 Eva Lacinová - Příprava projektů v rozvojových zemích na vlastní kůži
 • 17:40 Petr Melichar - Osobní příběh aneb růst osobnosti skrze mimoškolní aktivity
 • 17:55 Eva Rychtaříková, Martin Kurka - Peníze mají hodnotu až v rukách člověka

Jan Husák

Jak jsem spoluřídil Radu Evropy

Už si ani nepamatuju, kdy jsem prvně slyšel to magické slovo "co-management", spoluřízení. Bylo to někde v zahraničí, ale přesně už fakt nevím. Vím jen, že jsem slyšel o tom, jak mohou mladí lidé spolurozhodovat o tom, co bude dělat Rada Evropy a to mi přišlo dost cool. Vždyť je to organizace, kde jsou členy evropské státy, organizace, která zřizuje Štrasburský soud pro lidská práva ...jak se tedy mohu podílet na jejím řízení? vrtalo mi hlavou. Při bližším pohledu jsem ale zjistil, že organizace, která propaguje hodnoty a principy demokracie je sama aplikuje a v oblasti mládeže se mohou opravdu mladí lidí podílet na tvorbě "své" politiky, rozdělovat prostředky na dobré projekty a nechat se zvolit do poradního výboru pro mládeže a spolurozhodovat... o své cestě jak to celé funguje vám rád povím během sdílny i mimo ni :).

O Honzovi

Honza je veřejně aktivní od svých 16 let, kdy vyrazil studovat na rok na střední do Německa. Od té doby byl v městském parlamentu mládeže, řadě neziskových organizací, vedl Studentskou sekci mezinárodního politologického ústavu na Masarykově univerzitě v Brně, byl v představenstvu AFS Mezikulturní programy a České rady dětí a mládeže (ČRDM). V ČRDM inicioval projekt Kecejme do toho, poté koordinoval Národní pracovní skupinu pro strukturovaný dialog s mládeží, věnoval se evropské agendě, od roku 2016 vede Analytickou sekci ČRDM, která se zaměřuje na výzkum o mladých lidech a politikách podporujících děti a mladé a je také zvoleným členem poradního výboru pro mládež Rady Evropy, kde se věnuje především podpoře participace, výzkumu o mládeži a občanskému vzdělávání. Studoval na Masarykově univerzitě a Vysoké škole ekonomické.

Kateřina Šustrová

Když se zapálení protne se zaměstnáním: Jak vládní úřednice učí mládež o Evropské unii

O Katce

Vystudovala jsem politologii se zaměřením na občanskou společnost a politickou participaci na Masarykově univerzitě v Brně. Během studií jsem se začala věnovat dobrovolnickým aktivitám a občanskému vzdělávání. V rámci organizace EUTIS, kde působím od roku 2014, spolu s kolegy usiluji o zlepšení povědomí mladých lidí o Evropské unii, evropské integraci a aktivním občanství. Momentálně se podílím na česko-slovenském projektu pro středoškoláky Rozhoduj o Evropě. Po dokončení studia jsem pracovala nejdříve v neziskovém sektoru (Aspen Institute Prague), od roku 2016 mne najdete na Úřadu vlády v Odboru koordinace evropských politik, kde se profesně věnuji tématům, jež se i ve volném čase snažím přiblížit mladým lidem.

Zuzana Vuová

Cesta k úspěchu: jak naložit s překážkami a vytrvat

V této prezentaci Zuzka představí, jak čelit novým výzvám, co dělat, když se nedaří, jak bojovat s pocity neschopnosti a jak přeměnit porážku v hnací motor. Vysvětlí, jak se dostala z Mostu do OSN a poradí, jak si i ostatní mladí lidé můžou jít za svým.

O Zuzce

První česká mládežnická delegátka do OSN 2016-2017. Jako součást oficiální české delegace zastupovala zájmy mladých Čechů na mezinárodní půdě. V současné době působí pracovně v Bejrútu v Libanonu. Pochází ze severu Čech. Baví ji kreativita a energie mladých lidí.

Petra Sýkorová

Proč Česko potřebuje více žen, které cestují

Jaký typ žen je v Česku potřeba? Je vlastně cestování nějak užitečné? A mají tyhle dvě otázky ve skutečnosti něco společného? Nad těmito věcmi Petra často přemýšlí a ve svém příspěvku přinese své odpovědi a názory ohledně cestování i výchovy dívek v Čechách.

O Petře

Petře Sýkorové je 22 let, je studentkou právnické fakulty a zároveň letošní mladou delegátkou do OSN. Zajímá se o mezinárodní právo a vztahy, v minulosti absolvovala stáže na Ministerstvu školství či UNHCR. Její srdce bije pro cestování, ženská práva, přírodu a hummus.

David Janeba

Inspirujme se v budoucnosti

Trochu vymykající se příspěvek přednese zamyšlení nad životem, jaký bude za 100 let. Je důležité znát minulost, abychom neopakovali její chyby. Také musíme znát svou budoucnost, abychom věděli kam kráčíme.

O Davidovi

Od 18 let jsem vedl počítačové kurzy. Kurzy jsem postupem času rozšiřoval o další oblasti. Z lektora jsem se stal ředitelem neziskové organizace na vzdělávání dospělých. Jako student jsem spolupracoval s projektem společnosti Google Digitalní garáž o internetovém marketingu jako ambasador pro Univerzitu Pardubice. V současnosti vedu iniciativu Uni-W, která se snaží propojit studenty s odborníky z praxe.

Jakub Hodulík

Jak probudit město duchů

Poslední 3 roky jsem strávil přetvářením Karviné - města, které většina lidí dávno odepsala. Jak to vypadá, když středoškoláci připravují akce pro stovky lidí? Když řídí projekty za desítky tisíc korun? Jaké je to jednat s úředníky a politiky, moderovat diskuse nebo upozorňovat na témata, o kterých se jiní bojí mluvit? Čeho všeho se dá dosáhnout a jak obrovský náskok tím lze získat? Přijďte si poslechnout můj/náš karvinský příběh. :) Budu se těšit.

O Jakubovi

Jmenuji se Jakub Hodulík, jsem středoškolák z Karviné a stejně jako většina mladých nejsem spokojený s tím, jak naše město vypadá. Rozhodl jsem se ale nekritizovat a přímo se pustit do jeho proměny. Už druhým rokem vedu Mládežnickou radu Karviná, kde jako tým připravujeme kulturní a sportovní akce, diskuse, přednášky nebo třeba ekologické projekty. Jsem také koordinátorem místní skupiny Amnesty International – skupiny dobrovolníků-aktivistů, která se snaží napříč regionem popularizovat problematiku lidských práv a pomáhat lidem po celém světě.

Petr Melichar

Osobní příběh aneb růst osobnosti skrze mimoškolní aktivity

"Příběh jednoho, jediného, zcela nevýznamného člověka, je možná mnohem významější, než příběh celého lidstva", pronesl kdysi klasik ruské literatury, Lermontov. Jeden takový příběh Vám rád představím a pokusím se Vás inspirovat ukázkou toho, co jsem si za posledních pět let prošel a jaké možnosti mi to otevřelo, v jakého člověka jsem vyrostl. Pokusím se ukázat, že být aktivní má smysl. I z osobního hlediska!

O Petrovi

Po maturitě v květnu 2017 jsem čerstvým absolventem pražského gymnázia, na které bych rád navázal studiem chemie na Georg-August-Universität Göttingen v Německu. Ve svém volném čase se zabývám především přírodními vědami, mimo to mě ale též baví například diskuse. Rád píši úvahy, eseje či odborné práce. Můžu nabídnout zajímavý náhled na to, proč je dobré být aktivní a co to může člověku přinést, ačkoliv to zpočátku vypadá, že mimoškolní aktivity a dobrovolnictví nepřináší žádné plody, snad kromě dobrého pocitu a třeba zábavy. Aktivní občanství lze pěstovat skrze rozličné aktivity, což je fenomén, na který, podle mého názoru, bohužel často zapomínáme.

Pavla Hosnedlová

Strukturovaný dialog v mém životě

Jak jsem se skrze své studijní zájmy dostala na Evropskou konferenci mládeže a jak se prolíná můj akademický zájem s všednodenností? Nejen o tom bude můj příspěvek.

O Pavle

Jsem studentka třetího ročníku bakalářského studia FSS MU Brno v oboru Evropská studia a v loňském roce jsem se zúčastnila esejistické soutěže a následné EUYC v Košicích v rámci V. cyklu SD. Kromě toho externě spolupracuji se zpravodajským portálem EurActiv.cz, kde píši články, a v Evropském informačním středisku Europe Direct, kde mám momentálně na starosti zejména správu facebookových stránek a tedy informování občanů o aktuálním dění v EU.

Eva Lacinová

Příprava projektů v rozvojových zemích na vlastní kůži

O Evě

Od studia kulturní antropologie Blízkého východu a žurnalistiky jsem se skrze řadu zajímavých a přínosných pracovních zkušeností dostala do České rozvojové agentury, kde pracuji jako odborná referentka pro práci se státní správou a občanskou společností v rozvojových zemích, například v Moldavsku, Gruzii nebo Bosně a Hercegovině.

Andrea Procházková

Proč se vůbec mám zajímat o politiku?

O Andree

Zakladatelka projektu Názorování, který se zaměřuje na pořádání besed s mladými lidmi o aktuálních společenských a politických tématech. Kromě studia na Právnické fakultě UK, se věnuje také žurnalistice - pracuje v Týdeníku Respekt a dříve spolupracovala s The Student Times.

Eva Rychtaříková, Martin Kurka

Peníze mají hodnotu až v rukách člověka

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu