Petr Melichar Vám ukáže, o co nesmíte příště přijít. Čtěte dále.

Tři dny přednášek, diskuzí a workshopů. Miroslav Nenutil, Jindřich Šídlo, Jiří Pehe, Táňa Fischerová, Jan Charvát a Josef Kučera. A 23 mladých, nadějných tváří, které jsou odhodlány dozvědět se více o tématech, které většinu společnosti nechávají zcela chladnou.

Ne, není to trailer v tištěné verzi, je to jeden z možných popisů druhého kola Republiky. Co je to vlastně za akci? A co na ní říkají účastníci? Čtěte dále.

Republika je jednou z akcí, kterou organizují Mladí občané. Je prezentována jako soutěž, ale minimálně všichni účastníci vědí, že jde spíše o soutěžně-vzdělávací akci. Přihláškou do druhého kola soutěže je kvalitně napsaná esej. A pokud je Vaše esej opravdu dobrá, můžete se těšit na tři dny nabité programem s podobně naladěnými lidmi. Čekají Vás workshopy, přednášky a diskuse. Ptáte se, na jaká témata? Volební systémy, politické kampaně, přímá a nepřímá volba prezidenta či populismus.

Jak se na samotnou soutěž dívají její účastníci? Zeptali jsme se tří z nich (Hany Siwkové z Havířova, Václava Maliny z Uherského hradiště a Terezy Sloupové z Plzně) a ty nejzajímavější odpovědi naleznete níže.

Ještě předtím, než přistoupíme k odpovědím jednotlivých účastníků, by bylo dobré vyzdvihnout to, v čem se dotázaní shodují. Všichni účastníci se shodli na tom, že Mladí občané jsou partou skvělých lidí. Shoda panovala také v ochotě organizovat podobné akce pro vrstevníky, budou-li k tomu dotázaní mít příležitost. Rovněž našli shodu v názoru na akci. Účast na akci byla podle nich skvělou volbou. A zřejmě poslední shoda, kterou lze vypíchnout, se týká hostů. Nejpopulárnější byl Jindřich Šídlo, Jan Charvát a Táňa Fischerová. Níže přikládáme medailonky účastníků s vybranými odpověďmi.  

1) Hana Siwková

Je organizátorkou debatní soutěže Heart of Europe Debating Tournament a o Republice se dozvěděla na FB-stránce soutěže. Na Republiku si přijela poslechnout hlavně zajímavé hosty. Hance se líbilo, že celou akci organizovali mladí lidé a že každý bod programu byl jiný. Myslí si, že tento koncept má budoucnost a napříště se podobných akcí bude účastnit jako organizátor. Na organizaci soutěže by nic neměnila.

2) Václav Malina

Je jedním z mnoha účastníků, kteří se zúčastnili Municipality, sestry Republiky. Na Republiku přijel díky zajímavým hostům, které si nechtěl nechat ujít. Těšil se také na setkání s podobně smýšlejícími lidmi. Z celého programu si vzpomíná na zážitky Jiřího Pehe a Táni Fischerové, které při diskusi účastníkům vyprávěli. Účast na Municipalitě a Republice Václavovi stačila a podobných akcí se již spíše nezúčastní, ale spolupráci s Mladými občany do budoucna nevylučuje.

3) Tereza Sloupová

Jako jeden z mála účastníků se o soutěži dozvěděla ve škole. Republika byla první soutěží tohoto typu, které se účastnila, a přijela na ni získat co nejvíce informací. Během soutěže si uvědomila, že dokáže spoustu věcí. Mimo jiné, ji soutěž nakopla k účasti na dalších podobných akcích. A příští rok zřejmě zorganizuje něco podobného na své škole pro spolužáky.


autor článku Petr Melichar.

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu