Své zážitky z konference popsal náš nedávný stážista Petr Melichar, který byl v Amsterdamu jedním ze tří zástupců mladých lidí za Českou republiku.

Doprava do Europe Building na Evropské konferenci mládeže

Celé to začalo poměrně nenápadně. Alespoň tedy pro mě. Začátkem března mi zničehonic zazvonil mobilní telefon, abych se vzápětí od tajemnice Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží dozvěděl o oné unikátní možnosti zúčastnit se evropské konference mládeže. Ta probíhala od 5. do 7. dubna v Amsterdamu a otevřela nový cyklus strukturovaného dialogu.

Hlavou mi v rychlosti proběhla vzpomínka na esejistickou soutěž, ve které se soutěžilo o účast na evropské konferenci mládeže v Rize (jaro 2015). A jelikož jsem před nějakou dobou absolvoval stáž u NPS SD, říkal jsem si, že konference bude skvělou příležitostí, jak své poznatky o strukturovaném dialogu dále prohloubit. A zpětně to mohu jen potvrdit. Bylo úžasné být v prostředí mladých tváří, které se také zajímají o veřejné dění, bylo skvělé vyměňovat si zkušenosti s partnery z východněji i západněji položených států.

Kromě skvělých zážitků (na konferenci jsme si například jeden večer připravovali večeři úplně sami, což byla úžasná odpočinková aktivita) jsem si tak přivezl i cenné zkušenosti. Jako velmi přínosné hodnotím zejména to, že jsem měl možnost, hlavně díky své předchozí stáži, srovnat různé úrovně strukturovaného dialogu. Proto si myslím, že účast na konferenci byla skvělým doplňkem mé předchozí stáže.

Jak to celé probíhalo? Co má takový mladý delegát na konferenci na programu?

Po příletu do Amsterdamu na tamní obrovské letiště jsme se přemístili do hotelu, kde jsme byli celé 4 dny ubytováni. Po dvou hodinkách nás čekal skromnější oběd přímo v hotelu a pak opět pauza, protože oficiální program začínal až po páté hodině odpoledne. V tomto čase někteří relaxovali, já osobně jsem vyrazil na kratší procházku Amsterdamem, abych poznal alespoň některé jeho krásy.

Večer jsme se společně sešli v jednom ze sálů hotelu, abychom si poslechli pár organizačních záležitostí. A také jsme se blíže seznámili se strukturovaným dialogem. V úterý ráno před nás předstoupila celá řada řečníků, čímž byla konference oficiálně zahájena, zatímco ve čtvrtek dopoledne byla v podobném duchu zakončena. A co bylo mezitím? Jedním slovem diskuze.

V úterý jsme diskutovali v hotelu, ve středu jsme se přesunuli do budovy předsednictví. Ve středu odpoledne jsme v rámci svých pracovních skupin nejprve sepsali stanoviska k tématu, které jsme celý den diskutovali, následně jsme vytipovali otázky pro národní kolo konzultací a po dlouhé diskusi nakonec vybrali dvě z nich, které většině připadaly jako nejvhodnější. Na finální verzi otázek pro národní kolo konzultací jsme si sice museli počkat až do čtvrtečního dopoledne, ale minimálně v naší pracovní skupině měli všichni pocit, že jsme odvedli skvělou práci.

Fotografie pocházejí z www.flickr.com/photos/eu2016nl

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu