Evropská identita, altruismus, vzdělávání a další témata rezonovala v esejích, které jsme (NPS SD) dostali od mladých lidí do Esejistické soutěže Strukturovaného dialogu s mládeží.

Esejistická soutěž Strukturovaného dialogu má své vítěze. Zdroj obrázku: shutterstock.com

Od dubna do konce července psali mladí lidé své názorové eseje na témata (nyní již končících) konzultací V. cyklu SD s mládeží. Zahrnuli takřka vše: od vlastní identity, vědomé sebe-kultivace, přes stereotypní vyjadřování vůči mladým lidem až po mediální masáž a systém školního vzdělávání.

Vítězkou soutěže je Pavla Hosnedlová, studentka Masarykovy univerzity, která bude zastupovat zájmy mladých Čechů (a Moravanů a Slezanů) na Evropské konferenci mládeže v říjnu v Košicích. Jména prvních šesti umístěných zveřejňujeme níže a zasíláme jim balíčky s cenami. Ocenění si však zasloužili všichni autoři a tak se na ceny mohou těšit všichni zúčastnění.

Výherci a názvy jejich prací

1. místo: Pavla Hosnedlová: Národní vs. evropská identita. A nejen ta... (kategorie 21-30 let)

2.-5. místo: Eliška Klimentová: Altruismus (kategorie 21-30 let)

2.-5. místo: Dominika Otrošinová: Jak vyřešit Jak?, když člověku stojí v cestě Proč? (kategorie 21-30 let)

2.-5. místo: Simona Petrů: Co to znamená demokratická Evropa? (kategorie 13-20 let)

2.-5. místo: Petra Sýkorová: Evropa Evropanům. Nebo ne? (kategorie 21-30 let)

Děkujeme všem autorům esejí za účast, velmi si jí ceníme. Myšlenky z esejí jsme zahrnuli do národní zprávy z konzultací za Českou republiku.

Z pohledu hodnotitelů bylo velmi těžké určit pořadí esejí. I proto se s Vámi chceme podělit o některé inspirativní myšlenky mladých autorů.

  • "Proto bych rád řekl – zkuste se oprostit od představy mladého člověka sedícího u počítače alias závislého hráče násilných her a dejte mu šanci se skrze internet a možnosti, které poskytuje, seberealizovat. Přijměte myšlenku, že se můžete i od náctiletého něco nového naučit o moderních technologiích a snažte se pochopit jeho důvod, proč se na internetu pohybuje." - Jan Hanousek, 16 let

Nacházejí spousty stáží, ale nedokážou si vybrat, protože jakmile se upíší pro jednu, mohla by jim uniknout jiná, vhodnější, přínosnější.

  • "Mnozí mí přátele, vysokou školu studující vrstevníci, si raději pustí několikahodinový kurz než aby si přečetli poslední fantasy trhák, a za sledování pořadů o vaření by nastolili veřejné upalování pro bezostyšné mrhání časem, bojují s problémem vybrat si, čemu se věnovat dříve. Všichni si uvědomují svůj potenciál. Všichni jej pravidelně testují, a jsou více či méně spokojení s tím, co se o sobě dozvídají. Všichni vidí stovky, tisíce možností učení, které mohou být během jediného dne využity, a tyto možnosti jsou schopni najít, protřídit, posoudit. Jen už nevědí, co s nimi. (...) Nacházejí spousty stáží, ale nedokážou si vybrat, protože jakmile se upíší pro jednu, mohla by jim uniknout jiná, vhodnější, přínosnější." - Dominika Otrošinová, 24 let

  • "Domnívám se, že celý problém stojí na jednom klíčovém principu, jež tvoří základ veškerého bytí – dialogu. Komunikace, tak prostý nástroj dorozumívání se lidských bytostí, a zároveň často také velká bariéra mezi odlišnými kulturami. Jenže uvědomme si, že pouze setkáváním se a dorozumíváním mezi sebou a pochopení vzájemných problémů je, dle mého názoru, jediný účinný způsob, jak přesvědčit občany, že muslim se ne nutně rovná terorista a Vietnamec nemusí vždy znamenat jen prodejce levného oblečení." - Pavla Hosnedlová, 21 let

Lidé sice musí platit opravdu vysoké daně, nicméně mají jistotu, že se o ně stát za každých okolností postará. To vede k samotě.

  • "Chceme být co nejvyspělejší. Tohle se docela daří severským státům. Jejich společnosti se řadí k nejvyspělejším na světě, občanům je zajištěna maximální péče státem. Lidé sice musí platit opravdu vysoké daně, nicméně mají jistotu, že se o ně stát za každých okolností postará. To vede k samotě. Lidé se vlastně nepotřebují, nemusí si hledat partnera, nejsou na sobě navzájem závislí, nejsou na nikoho odkázáni. Jejich těžce vydobyté vymoženosti s sebou ovšem přinesly nejvyšší procento lidí žijících o samotě. Není smutné pomyšlení, že jsou zde pravidelně kontrolovány byty pohřební službou, protože se docela často stává, že si smrti člověka nikdo nevšimne?" - Simona Petrů, 18 let

Nevěřte všemu, co se píše – už dávno neplatí, že když je to „černé na bílém“, že se jedná o podložené a pravdivé informace.

  • "Většina českých občanů se bouří, kdykoli se pronesou věty zahrnující pojmy jako uprchlík, inkluze nebo Evropská unie. Jenže proč? Z nepodloženého strachu, který šíří média? Ze zmanipulovaných čísel? Ano, to je přesně ono. Nevěřte všemu, co se píše – už dávno neplatí, že když je to „černé na bílém“, že se jedná o podložené a pravdivé informace. Neplatí, že lidé nejsou škatulkováni kvůli příslušnosti k určité skupině, že žijeme v tolerantní společnosti a že každý má stejné právo se vyjádřit. A rozhodně neplatí – a možná nikdy neplatilo –, že se dá účinně bojovat pravdou proti lži. Jakmile přijmete lež za pravdu, skutečná pravda váš názor jen velmi těžko změní." - Andrea Procházková, 20 let

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu