Naše ambasadorka Natálie uspořádala v říjnu dvě akce, které byly zaměřeny na kritické myšlení a na boj s dezinformacemi.

První říjnový čtvrtek se na Gymnáziu Krnov konala přednáška o mediální gramotnosti. Přednášející, Kateřina Křivánková, k nám dorazila z Brna, kde s dalšími studenty založila před 5 lety projekt Zvolsi.info, který se snaží širokou veřejnost seznámit s problematikou fake news.

Přednáška byla velmi aktuální a obohacující hlavně pro všechny, kdo se denně pohybují v internetovém světě. Naučili jsme se například jak zachovat „chladnou hlavu“ a ověřit si informace, jakým způsobem lze rozlišit falešnou zprávu nebo jaký je rozdíl mezi hoaxem a fake news .

Celá přednáška byla velmi interaktivní – probíhala na internetové platformě, díky níž měli všichni možnost se do přednášky anonymně zapojit formou hlasování, odpovídání a také například mohli po celou dobu položit jakoukoliv otázku.

Další z přednášek se konala 11. Října, kdy na gymnázium zavítal Jan Mojžíš z organizace Krimyš, aby studenty druhých ročníků vyššího gymnázia seznámil s kritickým myšlením. Organizaci Krimyš, jejíž název je odvozen právě z počátečních písmen kritického myšlení, založil Petr Ludwig, kterého můžete znát hlavně díky knize Konec prokrastinace, která se stala bestsellerem.

Pro obě třídy byla připravena přednáška o délce 45 minut. Za tento krátký čas se žáci dozvěděli, co je to kritické myšlení, jak se podívat na situaci s odstupem a také jak se naučit přemýšlet kriticky každý den. První část byla spíše teoretická, poté měli žáci možnost si nově získané vědomosti a zkušenosti vyzkoušet v praxi.

Většina studentů si z přednášky donesla praktické znalosti, které jsou využitelné v každodenním životě.

Natálie Šťastná

Přidat komentář

Prosím odpovězte na otázku z důvodu ochrany proti spamu.

Buďme v kontaktu